Mum muma ışık verirse karanlığı aydınlatırız...              Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz...

 

 

     ANASAYFA     |     TÜZÜK     |     YÖNETİM     |     HAKKIMIZDA     |     ÜYELERİMİZ     |     ÜYE OL     |     İLETİŞİM     |     PASTACILAR.COM          
 :: ONURSAL BAŞKANIMIZ

Niyazi ÇAPRAZ

 :: ANAMENÜ
Anasayfa
Başkan
Hakkımızda
Yönetim
Tüzük
Basında biz
Galeri
Sponsorlarımız
Üyelik formu
İletişim
Üyelerimiz
Dilek ve şikayetler
Duyurular

 :: DUYURULAR
Üye Kartlariniz Çikti...

16.07.2010


Degerli Üyelerimiz...

Dernegimize...
16.07.2010


çok yakinda
çok yakinda çok yakinda...
13.07.2010


 :: TAKVİM

 :: DÖVİZ
 
 :: ONURSAL BAŞKANIMIZ

Pastaciligin duayeni Niyazi ÇAPRAZ

Türkiye pastacilik denince ilk akla gelen isimlerden biri sayilan Niyazi Çapraz, meslegine olan askiyla 55 yildir Türk pastaciligina büyük katkilarda bulunuyor.

Babasi ve dayisi pastaci olan Niyazi Çapraz, meslege küçük yaslarda adim atmis. Babasinin destegiyle Ankara’dan Istanbul’a gelen Çapraz, Beyoglu Glorya Pastanesi’nde çalismaya basladi. Babasinin Ankara’da pastane ve sekerci dükkaninin olmasinin büyük faydasini gören Çapraz, yeterli deneyime sahip olmamasina ragmen ailevi nedenlerle Bursa’ya gider ve Kafkas Pastanesi’nde ise girer. Sürekli kendini gelistirmeye çalisan Niyazi Çapraz, tekrar Istanbul’a döndü ve 1960 yilina kadar Tadlan Pastanesi’nde çalisti. Çektigi sikintilara karsin mesleginde iyi bir noktaya gelmeye çalissa da o zamanin ustalari çesit ögretmeye ve formül vermeye pek yanasmadilar. Ancak Çapraz, bugün geldigi noktada Türkiye’de hiçbir pastaci ustasindan hiçbir seyi saklamadan en ince detaylarina kadar ögreterek onlarin kendini yetistirmesine büyük katkilar sagliyor.

Askerligini Izmir NATO Karargahi’nda yapan Niyazi Çapraz vatani görevi süresinde hem yabanci dil ögrendi, hem de yüksek liyakat sertifikasi aldi. Bu avantajlar ona yurtdisinda çalismanin kapilarini araladi. Avrupa’nin çesitli kentlerinde çesitli pastanelerde çalisan Çapraz, Almanya’nin en gözde pastanelerinden biri olan Heinemann’da çalisirken Kilim Otel ve Pastaneleri’nin kurulusunda görev almak üzere anlasarak Türkiye’ye döndü. Kilim Otel ve Pastaneleri kisa sürede büyüdü ve çok ünlü bir firma oldu. Burada 14 yil çalistiktan sonra 1980 yilinda bugünkü Lider Çikolata Fabrikasi’nin faaliyete geçmesi sürecinde yer alir. Daha sonra Levent Özbir ile Benek Pastaneleri’ni kuran Çapraz, pastanelerin o dönemde üne kavusmasinda büyük katkilar sagla ro. Pasta konusundaki tecrübeleri dogrultusunda 1985 yilinda rahmetli Mustafa Barut ile ilk Pasta dergisini çikarmaya baslar. Yine o tarihlerde Fransa’da dünyanin en büyük pastacilik okulu L’Ecole Le Notre’nin pasta çikolata, dondurma kurslarina katilarak pasta ve çikolatada birinciliklere layik bulundu.. Kendi çabalari ile yurtdisinda farkli kurslara katilarak buralardan da sertifikaya sahip olan Çapraz, daha sonra sirasiyla Hacibozanogullari Pastaneleri, Pre-Gel (Italya), Pasticceria Niyazi Usta Pastanesi, L’Ecole Patisseria (Nisantasi) gibi tecrübeleri de CV’sine ekledi. Meslegine olan askiyla yenilikleri takip etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyen Çapraz, Unipro’nun kendisine sagladigi imkanlarla 1992 yilindan bu yana 25 bin pastaciya muhtelif kurslar vererek Türkiye’de pastaciligin gelisimine, yeniliklerin ögrenilmesine büyük katkilar sagliyor.


niyazicapraz[at]gmail.com
niyazicapraz[at]pastder.org

 
 :: BAŞKANIMIZ

Emin AYDEMİR

 :: DERNEK ÜYELİĞİ

 :: ANKET
Bize Nasil Ulastiniz?
513 kişi oyladı
Gogle %40 208
Tavsiye %16 86
Tesadüfen %23 121
Reklamlardan %7 39
Diger %11 59
Tüm Sonuçlar

 :: İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi 2
Bugün Tekil12
Bugün Çoğul17
Toplam Tekil 224494
Toplam Çoğul507891
Ip 54.236.62.49

 :: BANKA BİLGİLERİMİZ
Garanti Bankası Hesap Bilgileri:
Hesap Adı: Pastacılar ve Tedarikçileri Derneği
Şube Kodu: 0005 Hesap No: 6296743
Şube: İstanbul/Aksaray
Iban: TR07 0006 2000 0050 0006 2967 43
*Ptt Posta Çeki Hesap Numarası: 6143725
Not: Türkiyenin her yerinden Ptt den havale ücreti 1 TL dir.

SPONSORLARIMIZA TEŞEKKÜRLER

www.pastder.org / www.pastder.org.tr 2010