Mum muma ışık verirse karanlığı aydınlatırız...              Hiçbirimiz hepimiz kadar güçlü değiliz...

 

 

     ANASAYFA     |     TÜZÜK     |     YÖNETİM     |     HAKKIMIZDA     |     ÜYELERİMİZ     |     ÜYE OL     |     İLETİŞİM     |     PASTACILAR.COM          
 :: ONURSAL BAŞKANIMIZ

Niyazi ÇAPRAZ

 :: ANAMENÜ
Anasayfa
Başkan
Hakkımızda
Yönetim
Tüzük
Basında biz
Galeri
Sponsorlarımız
Üyelik formu
İletişim
Üyelerimiz
Dilek ve şikayetler
Duyurular

 :: DUYURULAR
Üye Kartlarınız Çıktı...

16.07.2010


Değerli Üyelerimiz...

Derneğimize...
16.07.2010


çok yakında
çok yakında çok yakında...
13.07.2010


 :: TAKVİM

 :: DÖVİZ
 
 :: ONURSAL BA��KANIMIZ

Pastacılığın duayeni Niyazi ÇAPRAZ

Türkiye pastacılık denince ilk akla gelen isimlerden biri sayılan Niyazi Çapraz, mesleğine olan aşkıyla 55 yıldır Türk pastacılığına büyük katkılarda bulunuyor.

Babası ve dayısı pastacı olan Niyazi Çapraz, mesleğe küçük yaşlarda adım atmış. Babasının desteğiyle Ankara’dan İstanbul’a gelen Çapraz, Beyoğlu Glorya Pastanesi’nde çalışmaya başladı. Babasının Ankara’da pastane ve şekerci dükkanının olmasının büyük faydasını gören Çapraz, yeterli deneyime sahip olmamasına rağmen ailevi nedenlerle Bursa’ya gider ve Kafkas Pastanesi’nde işe girer. Sürekli kendini geliştirmeye çalışan Niyazi Çapraz, tekrar İstanbul’a döndü ve 1960 yılına kadar Tadlan Pastanesi’nde çalıştı. Çektiği sıkıntılara karşın mesleğinde iyi bir noktaya gelmeye çalışsa da o zamanın ustaları çeşit öğretmeye ve formül vermeye pek yanaşmadılar. Ancak Çapraz, bugün geldiği noktada Türkiye’de hiçbir pastacı ustasından hiçbir şeyi saklamadan en ince detaylarına kadar öğreterek onların kendini yetiştirmesine büyük katkılar sağlıyor.

Askerliğini İzmir NATO Karargahı’nda yapan Niyazi Çapraz vatani görevi süresinde hem yabancı dil öğrendi, hem de yüksek liyakat sertifikası aldı. Bu avantajlar ona yurtdışında çalışmanın kapılarını araladı. Avrupa’nın çeşitli kentlerinde çeşitli pastanelerde çalışan Çapraz, Almanya’nın en gözde pastanelerinden biri olan Heinemann’da çalışırken Kilim Otel ve Pastaneleri’nin kuruluşunda görev almak üzere anlaşarak Türkiye’ye döndü. Kilim Otel ve Pastaneleri kısa sürede büyüdü ve çok ünlü bir firma oldu. Burada 14 yıl çalıştıktan sonra 1980 yılında bugünkü Lider Çikolata Fabrikası’nın faaliyete geçmesi sürecinde yer alır. Daha sonra Levent Özbir ile Benek Pastaneleri’ni kuran Çapraz, pastanelerin o dönemde üne kavuşmasında büyük katkılar sağla ro. Pasta konusundaki tecrübeleri doğrultusunda 1985 yılında rahmetli Mustafa Barut ile ilk Pasta dergisini çıkarmaya başlar. Yine o tarihlerde Fransa’da dünyanın en büyük pastacılık okulu L’Ecole Le Notre’nin pasta çikolata, dondurma kurslarına katılarak pasta ve çikolatada birinciliklere layık bulundu.. Kendi çabaları ile yurtdışında farklı kurslara katılarak buralardan da sertifikaya sahip olan Çapraz, daha sonra sırasıyla Hacıbozanoğulları Pastaneleri, Pre-Gel (İtalya), Pasticceria Niyazi Usta Pastanesi, L’Ecole Patisseria (Nişantaşı) gibi tecrübeleri de CV’sine ekledi. Mesleğine olan aşkıyla yenilikleri takip etmekten hiçbir zaman vazgeçmeyen Çapraz, Unipro’nun kendisine sağladığı imkanlarla 1992 yılından bu yana 25 bin pastacıya muhtelif kurslar vererek Türkiye’de pastacılığın gelişimine, yeniliklerin öğrenilmesine büyük katkılar sağlıyor.


niyazicapraz[at]gmail.com
niyazicapraz[at]pastder.org

 
 :: BAŞKANIMIZ

Emin AYDEMİR

 :: DERNEK ÜYELİĞİ

 :: ANKET
Bize Nasıl Ulaştınız?
513 kişi oyladı
Gogle %40 208
Tavsiye %16 86
Tesadüfen %23 121
Reklamlardan %7 39
Diğer %11 59
Tüm Sonuçlar

 :: İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi 2
Bugün Tekil52
Bugün Çoğul147
Toplam Tekil 233766
Toplam Çoğul536631
Ip 35.172.203.87

 :: BANKA BİLGİLERİMİZ
Garanti Bankası Hesap Bilgileri:
Hesap Adı: Pastacılar ve Tedarikçileri Derneği
Şube Kodu: 0005 Hesap No: 6296743
Şube: İstanbul/Aksaray
Iban: TR07 0006 2000 0050 0006 2967 43
*Ptt Posta Çeki Hesap Numarası: 6143725
Not: Türkiyenin her yerinden Ptt den havale ücreti 1 TL dir.

SPONSORLARIMIZA TEŞEKKÜRLER

www.pastder.org / www.pastder.org.tr 2010